سفارش تبلیغ
صبا

حجاب کلیشه ای

ارسال‌کننده : در : 88/12/27 8:39 صبح

چند وقت پیش یکی از خانم ها برایم کامنت گذاشته بود و خواسته بود که در مورد سروصورت دختران مجرد مطلبی بنویسم، اینکه آیا اشکالی دارد که دختری سر و صورت خود را تمیز کند؟! چون به گفته ی خودش، ایشان داخل دانشگاهشان بخاطر ظاهرشان مسخره میشوند!
برای جواب به این سوال باید دو  مقوله را در نظر گرفت.

اول نظر اسلام وشرع، که اسلام این کار رو حرام ندانسته، یعنی اسلام اشکالی نمی بیند که دختری این کار را انجام دهد ولی اگر آرایش بکند که در این صورت، دختر و زن مطرح نیست در هر صورت اگر با وضعیت آرایش کرده نامحرم او را ببیند گناه است چون زینت محسوب می شود.

دوم از نظر عرف، (البته عرف عقلایی منظورم است) در عرف ما شایع نیست که دختری که هنوز مجرد است بخواهد دست به صورتش ببرد، البته در بیشتر مناطق طور دیگریست، و در کل اگر دست بردن به صورت انقدری نباشد که هر کسی ببیند بگوید ازدواج کرده با عرف هم سازگار است، و اشکالی هم به ان صورت ندارد. و من این کار را یک نوع نظافت می دانم، آن هم فقط در حد ترو تمیز کردن نه به حدی که مانند زنان جلوه کنند (مثل تاتو کردن ابرو ) مخصوصا دخترانی که در سن بالاتری ازدواج میکنند، این کار شاید برای روحیه شان هم خوب باشد. من نظر مقام معظم رهبری هم لیکش را گرفتم که اینجاست ، ایشان اشکالی نمیدانند فقط می گویند اگر عرف زینت محسوب کنند باید پوشانده شود که زن و دختر تفاوتی ندارد. که این نظر اکثر مراجع تقلید می باشد.
ناگفته نماند ، این کار در سن کم اصلا درست نیست.

البته در خیلی از کارها نباید عرف را در نظر گرفت چون در خیلی موارد خلاف نظر اسلام را می گوید، یعنی به عبارتی اصلا مطالبق عرف اسلامی نیست. مثل اینکه با نامحرم دست بدهند تا عقب مانده خطاب نشوند! 

کلمات کلیدی : برداشتن ابرو، تاتو کردن، نظافت، زینت، عرف شرعی، آرایش صورت

الکسا