سفارش تبلیغ
صبا

سندروم دوره ی ما

ارسال‌کننده : در : 88/7/12 1:28 صبح

به نام خدا
نویسنده: گل بانو
«دینگ دینگ دینگ»
(پیام های بازرگانی)
خانمها در حال آشپزی باهم صحبت میکنند:
- بعد از غذا بریم خرید.
- خرید؟! با آقایون؟!
آقایان  با هم صحبت میکنند:
- میبینم که بوی خرید میاد.
- فعلا که بوی غذا میاد.
- بعدشم... چرت بعد ناهار.
و... مابقی قضایا
از نظر علم تغذیه «اشتهای واقعی» آن است که شما بدون اینکه توسط حواستان و از خارج تحریک شده باشید  میل به خوردن چیزی پیدا کنید. اما اگر دیدن منظره،شنیدن صدا، یا استشمام بویی شما را به خوردن غذایی ترغیب کند آن وقت میل شما یک «اشتهای کاذب» است. مثل کسی که اول در یخچال را باز می کند بعد فکر میکند که آیا چیزی می خورد یا نه و اگر جواب مثبت است نگاه میکند ببیند کدام یک از خوراکی ها بیشتر توجهش را جلب میکند بعد تصمیم میگیرد چه چیزی بخورد؛ این یعنی اشتهای کاذب برخلاف اشتهای حقیقی که شخص پیش از باز کردن یخچال می داند گرسنه است یا نه و چه چیزی میخواهد بخورد. متخصصین تغذیه میگویند وقتی خیلی گرسنه هستید برای خرید نروید چون با کوچکترین تصویر و تحریکی ترغیب می شوید و هرچه میبینید میخواهید بخرید و تنها وقتی به خود میآیید که دو-سه لقمه خورده باشید حتی اگر نان و ماست باشد و میفهمید که لزومی نداشته انقدر اسکناس بی زبان از جیبتان خارج کنید!
تهیه لوازم زندگی جزءی جدانشدنی از کارهای انسان در طول زندگی است ائم از خوردنی ها، پوشیدنی ها و... اینها همه ابزارهایی برای زندگی هستند اما متاسفانه گاهی جای هدف و وسیله عوض می شود بخصوص زمانی که پای تبلیغات و رسانه ها به میان می آید. جایی که پول و رسیدن به آن حرف اول را میزند خیلی جای تعجب نیست اگر در تبلیغات جای وسیله و هدف عوض شود اما به قول معروف:«شنونده باید عاقل باشد.» «میل به زیبایی و تازگی» به صورت فطری در انسان وجود دارد بخصوص در جوان ها و با توجه به ویژگی های جنسیتی زن و مرد انتظار میرود که در زنان جوان بیشتر از همه وجود داشته باشد.(که هست) و چه مانوری میدهند تبلیغات برای برانگیختن این حس دختران و بانوان جوان. گاهی آنقدر تبلیغات موثر است که دل انسان برای پدران و همسران زحمتکش که از صبح خروس خوان تا بوق سگ میدوند می سوزد. کاش فقط به اندوخته ی همسر یا پدرمان چشم داشتیم اما «جنس قسطی» و «وام خرید کالا» در باغ سبزهایی ست که فروشندگان باز میکنند و مردم تا مدت مدیدی بدهکار می شوند واین یعنی:«پا را از گلیم خود دراز کردن» واین در حالی است که طبق روایات «بدهکار بودن» عمر انسان را کوتاه می کند! شاید بهتر باشد ما زنان در زندگی نگاهمان را هر از چند گاهی از تبلیغات رسانه ها به کتب زندگانی شیرزنانی چون فاطمه ی زهرا بیاندازیم که طبق فرمایش همسرش علی علیه السلام شرم داشت چیزی از همسرش بخواهد مبادا که در توانش نباشد!
به گفته ی روان شناسان گاهی تمایل شخص به خرید آنقدر بالا می رود و در ذهنش به عنوان هدف مهمی در می آید که متخصصین نام«سندروم خرج کردن»(مرض خرید) برآن میگذارند که مثل همه ی بیماری ها نیاز به تشخیص به موقع و درمان مناسب دارد. عده ای هم معتقدند اختلال پول خرج کردن افراطی ریشه در خود بزرگ بینی و در بیشتر مواقع افسردگی دارد!
پیشگیری بهتر از درمان است حتی در مورد مرض خرج کردن! چرا که حتی اگر درمان هم انجام شود بعید نیست ترک عادت موجب مرض شود!
آیا بهتر نیست هنگام خرید به «نیاز و ضرورت» توجه بیشتری کنیم؟ آن وقت شاید بسیاری اقلام از لیست خرید ذهنمان خط بخورد! اما متاسفانه به نظر می رسد«هوس» روز به روز عطش خرج کردن را در دلمان شعله ورتر می کند.
کلمات کلیدی : زن، خرید

خیلی اتفاقی

ارسال‌کننده : در : 88/7/8 8:39 عصر

نویسنده مطلب:گل پر
خیلی اتفاقی زدم کانال دو.
خیلی اتفاقی داشت یه برنامه در مورد جنگ نشون میداد.
خیلی اتفاقی داشت اشاره ای به کوجه ای از کوچه های خرمشهر می کرد.
خیلی اتفاقی شنیدم که داشت در مورد زنان و دختران اون منطقه صحبت می کرد.

خیلی اتفاقی شنیدم که می گفت در همان زمان های اول جنگ خانم های این مناطق داخل منزل هم حجاب داشتند و وقتی ازشون سوال پرسیدیم که چرا داخل خونه حجاب داشتید می گفتند هر آن ممکنه این جا مورد اصابت موشک قرار بگیره و ما دوست نداریم که جسدهامون بدون حجاب باشه.

ولی خیلی خیلی اتفاقی یاد زلزله ای افتادم که چند سال پیش توی قم اومد اون لحظه همه دنبال چارچوب در و پناهگاه بودن و من دنبال روسری و چادرم!
کلمات کلیدی :

همیشه هستند کسانی که می گویند

ارسال‌کننده : گل دختر در : 88/7/3 12:28 عصر

نویسنده مطلب: گل دختر

اگر روسری رنگی بپوشیم می گن چادری ها عقده ای هستن!
اگر روسری مشکی بپوشیم می گن چادری ها افسرده هستن!

اگر دانشگاه خوب قبول بشیم می گن با سهیمه قبول شدن.
اگر دانشگاه خوب قبول نشیم می گن بی سواد هستن.

اگر پولدار باشیم می گن پول مردم رو بالا کشیدن!
اگر پولدار نباشیم میگن یه مشت پاپتی هستند.

اگر وبلاگ بنویسیم می گن آزادی بیان ندارن.
اگر وبلاگ ننویسیم می گن امل هستند.

اگر درباره زنان بنویسیم می گن فمینیست هستند.
اگر درباره زنان ننویسیم می گن مردسالار هستند.

اگر زود ازدواج کنیم می گن ترسیدن بمونن رو دست بابا مامانشون.
اگر زود ازدواج نکنیم می گن عجوزه ترشیده هستن.

اگر کاندیدامون رأی بیاره می گن تقلب کردن.
اگر کاندیدامون رأی نیاره می گن مردم شما رو نمی‌خوان.

اگر از دولت انتقاد کنیم می گن مگه همین شما بهش رأی ندادید؟
اگر از دولت انتقاد نکنیم می گن چشماتونو به روی حقایق بستید.

اگر دولتمون وزیر زن معرفی کنه می‌گن می‌خواد استفاده ابزاری کنه.
اگر دولتمون وزیر زن معرفی نکنه می‌گن زن رو جنس پستی می‌دونه.

اگر بمیریم می گن خواستن از زیر مسئولیت شانه خالی کنن.
اگر نمیریم می گن جای ما رو تنگ کردن.کلمات کلیدی :

<   <<   6      

الکسا