سفارش تبلیغ
صبا

یک توهم فانتزی

ارسال‌کننده : گل دختر در : 86/4/26 2:12 عصر

اولین نمایشگاه فرهنگی هنری بانوان استان قم حدود یک هفته پیش به اتمام رسید . از همه دوستانی که در این مدت با کمک های فکری وعملی ما رو یاری کردند تشکر میکنم . از خانم مهدی جو که بیشتر زحمات غرفه دفتر توسعه وبلاگ دینی به عهده ایشان بود و خانمها موسوی ، ملا تبار، سه تفنگدار، شهیده، حنا،مادر فاطمه زهرا، همسر سوزنبان یک،مادرنگران و باقی دوستان  که با حضورشون در غرفه، مارو دلگرم کردند . و تشکری ویژه از مسئولین دفتر توسعه وبلاگ دینی که ثابت کردند فعالیت های خواهران را به رسمیت می شناسند و چنانکه در این عکس می بینید خودشان هم برای برپایی غرفه زحمت هایی کشیدند ! ( البته یک غرفه نمی تواند سراسر تعریف و تشکر باشد و به وقت و مکانش انتقاداتی هم ایراد خواهد شد )
از جناب آقای شرفخانی روحانی جوان دبیر جشنواره، خانم حسینی (سمتشان را دقیقا نمیدانم ) و اولین کسی که جرقه این نمایشگاه به ذهنش خطور کرد متشکرم . از باقی غرفه داران که تحملمان کردند، از همسایه خوبی به نام مرکز تخصصی مهدویت و دوستی که از غرفه اش عکس گرفتم و به مزاقش خوش نیامد متشکرم . من از خدا متشکرم .
و اما ... نقدی بر نمایشگاه
جناب آقای شرفخانی بارها در صحبتهایشان تاکید کردند که حضور بانوان قمی در این نمایشگاه مشت محکمی بر دهان یاوه گویان و منادیان دروغین حقوق بشر بود و توانایی های بانوان را به منصه ظهور گذاشت.
یک توهم فانتزی !
فرض کنید که در ایام ولادت حضرت علی (ع) نمایشگاه فرهنگی هنری آقایان استان قم برگزار شود ! غرفه هایی با محوریت مراجع تقلید، رجال علمی و سیاسی، هنرمندان، فیلمسازان، ورزشکارانی با رتبه های جهانی  و بسیاری دیگر . اینقدر توانمندی های آقایان روشن است که برپایی همچین نمایشگاهی نشان از جهل برگزار کننده دارد . و حال بیایید نمایشگاه توانمندی های آقایان و توانمندی های بانوان را با هم مقایسه کنید . همان یاوه گویانی که زنان مسلمان را به کنج خانه نشینی و دوری از فعالیت های اجتماعی متهم می کنند معتقدند که باید فعالیت های اجتماعی زنان بدون توجه به شرایط و توانمندی هایشان کاملا برابر مردان باشد در غیر این صورت به آنان جفا شده . نمایشگاه توانمندی های آقایان متشکل از بهترین آثار و بزرگمردان زمانه هیچ گاه با نمایشگاه توانمندی های زنان قابل مقایسه نیست . نمایشگاهی که عمده قسمت فرهنگی اش واحد خواهران موسسات مختلف بود و قسمت هنری اش نقاشی و عکس و طرحهایی بود که می توان در همان کنج خانه خلقشان کرد . پس به دید آن یاوه گویان زنان ما کماکان کنج ازلت گزیده اند و از شرکت در فعالیت های اجتماعی محرومند .
کمی دقیق تر
  با نگاهی دقیق تر می فهمیم که این آثار در حد خود بسیار ارزشمند هستند چرا که این بانوان در درجه اول همسرانی فداکار و مادرانی مهربان در منزل بوده اند و همگام با حفظ کانون گرم خانواده تا حد توان به فعالیت های خارج از منزل نیز پرداخته اند و مقایسه توانمندی های ظاهری زنان و مردان از پایه اشتباه است .
اگر در نمایشگاه هر غرفه دار خانم، تعداد فرزندان و زمانهایی که صرف همسر و خانواده می کرد را به دیوار غرفه نصب می کرد بهتر می شد نتیجه گیری کرد که توانمندی های بانوان مسلمان ما در چه حد است . نمی توان از آن یاوه گویانی که مادر شدن را سدی بر سر راه پیشرفت می دانند وسقط جنین را حق هر زن، انتظار داشت قدر این فعالیت ها را درک کنند .
و البته توانمندی های بانوان و آقایان هرکدام به جای خود ارزشمند است .
مادران وبلاگ نویس
و من در غرفه دفتر توسعه وبلاگ دینی شاهد دو مادر بودم که با وجود مشغله های بسیار در غرفه حضور داشتند و درسهای بزرگی به من دادند . خانم ملاتبار و دو فرزند شیرینش و خانم موسوی و پسر بازیگوشش که دو برابر دوقلوها شیطنت می کرد . گاهی هر سه زیر میز می رفتند، از عمق وجود جیغ می کشیدند و بازی می کردند و صدایشان در محیط نمایشگاه اکو می شد و هیچ کس نمی فهمید از کجا هست !
و من از این دو مادر وبلاگ نویس متشکرم .
کلمات کلیدی :

حضور جامعه الزهرا در نخستین نمایشگاه فرهنگی هنری بانوان استان قم

ارسال‌کننده : گل دختر در : 86/4/17 4:10 عصر

رسا، سرویس فرهنگی ـ جامعه الزهرا (س) در نخستین نمایشگاه فرهنگی، هنری بانوان استان قم در سه غرفه اندیشه مطهر، پاسخ به پرسش‌های شرعی و هنری حضور فعال داشت.
به گزارش خبرنگار رسا، به مناسبت هفته بزرگداشت مقام زن نخستین نمایشگاه فرهنگی، هنری بانوان استان قم به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان از سیزدهم تا نوزدهم تیر ماه با بیش از هفتاد غرفه در محل نمایشگاه‌های دایمی قم برگزار شد.
جامعه الزهرا(س) قم هم با سه غرفه اندیشه مطهر، پاسخ به پرسش‌های شرعی و هنری در این نمایشگاه حضور فعال دارد.
غرفه اندیشه مطهر در سه بخش آثار علمی خواهران طلبه ایرانی و غیر ایرانی در موضوع‌های تاریخی، زن، احکام، مسایل اعتقادی و دیگر موضوع‌ها، سایت نسیم مطهر به عنوان نخستین پایگاه معرفی کتاب‌های شهید مطهری با بیش از 2700 عضو از سراسر جهان و واحد اندیشه مطهر جامعه الزهرا(س) را به نمایش گذاشته است.
در غرفه پاسخ به پرسش‌های شرعی شصت جزوه با موضوع‌های فقهی و کتب استفتاهای چهارده مرجع تقلید جهت مطالعه بازدیدکنندگان موجود است، افزون بر این که پاسخ‌گویی حضوری به پرسش‌های شرعی مراجعه‌کنندگان و معرفی کتاب ریحانه بهشتی از دیگر فعالیت‌های این غرفه است.
غرفه هنر جامعه‌الزهرا آثار هنری خواهران طلبه این‌ مرکز علمی را در رشته‌های تذهیب، خوشنویسی، گرافیک، طراحی و نقاشی به نمایش گذاشته است. از برنامه های جنبی این غرفه کارگاه خوشنویسی با موضوع القاب حضرت زهرا (س) و اهدای هدیه روزانه به بهترین خط است.

غرفه هنر جامعه الزهرا در نمایشگاه فرهنگی هنری بانوان قمغرفه اندیشه مطهر جامعه الزهرا در نمایشگاه فرهنگی هنری بانوان استان قم
____________________________________________________________
گزارش تصویری/ غرفه جامعه الزهرا در اولین نمایشگاه فرهنگی هنری بانوان قم
کلمات کلیدی :

سوم... عفاف فاطمه

ارسال‌کننده : گل دختر در : 86/4/16 11:18 عصر

خدایا تو را به فاطمه عفیفه سوگند ما را یاری نما پاکدامن باشیم که انسان پاکدامن نزدیک است فرشته ای از فرشتگان خدا شود .
حضرت زهرا (سلام الله علیها) پاکدامن ترین زنی است که پای بر این کره خاکی گذارده است . او حتی بر نامحرم کور، چهره می پوشاند و هیچ مکروهی را مرتکب نمی شد .
السلام علیک ایتها التقیه النقیه: درود بر تو این زن پاکدامن و با تقوا*
و حال ما در این دنیای نامنتهای مجازی بی آنکه پرده ای از عفاف بر مانیتورمان بکشیم و انگشتان حیا بر کیبورد بگذاریم ادعای پیروی از راه زهرا(س) داریم .
چون نامحرم آن طرف خطوط را نمی بینیم چهره می گشاییم و آیکون می زنیم!
فاطمه پاکدامن ترین زنان بود.
و فاطمه، عفیفه بود .

__________________________________
* بحار الانوار، ج100، ص199، روایت20؛ الاقبال ص100
کلمات کلیدی :

آینه کاری

ارسال‌کننده : گل دختر در : 86/4/15 6:57 عصر

اینجا ...اولین نمایشگاه فرهنگی هنری بانوان استان قم .
دفتر توسعه وبلاگ دینی، غرفه 34، سمت راست اولین فرعی سمت چپ،‏غرفه دوم
غرفه به مرور زمان تکمیل شد و صفحات پرینت شده ای از وبلاگ های خانمها دیوار غرفه را مزین کرد .
اندکی از وبلاگ نویسان آمدند و فرم دفتر توسعه را پر کردند و بیشتر بازدیدکنندگان نمی دانستند وبلاگ چگونه هویتی دارد ؟
مسئولی با تعدادی ملازم برای بازدید آمد و اصرار داشت بداند سایت دفتر توسعه چند بازدید کننده دارد و آیا امکان چت هم دارد یا خیر؟!
و خانمی که پس از مدتی نگاه کردن به در و دیوار غرفه پرسید : ببخشید وبلاگ همون آینه کاریه؟!

آینه کاری؟


کلمات کلیدی :

دوم ... کرامت فاطمه

ارسال‌کننده : گل دختر در : 86/4/15 12:29 عصر

 خدایا تو را به فاطمه کریمه سوگند ما را یاری نما بخشنده باشیم که بهشت منزلگاه مردمان کریم و سخاوتمند است .
فاطمه زهرا(سلام الله علیها) کریمه اهل بیت است و ائمه اطهار هنگام گرفتاری دست به دامان آن حضرت می زدند .
خداوندا ! بر سرور زنان که (قبرش) از دیدگان پنهان شده، زنی با کرامت و پسندیده، زنی شهیده در راه خدا، زنی بلند همت و رشیده درود فرست
.*

شخص کریم و بزرگوار از بذل و بخشش به دیگران احساس لذت می کند . اشخاص کریم از خورانیدن لذت می برند و اشخاص پست از خوردن .
و سخاوت آن بخششی است که پیش از درخواست باشد وگرنه عطای پس از درخواست کردن، از روی شرم و حیا و یا سرزنش مردم خواهد بود .
حضرت زهرا(سلام الله علیها) در دعاکردن هم بخشنده بودند و پیش از آنکه کسی از ایشان بخواهد همه را مشمول دعای خیر خود می کردند .
نه به رسم امروزیان که باید برای دعایی التماسسس کنیم و در جواب بشنویم که خود طرف محتاج دعا است !
فاطمه خیر کثیری از برکات مادی و معنوی بود.
و فاطمه، کریمه بود .

__________________________
* بحار الانوار، ج102، ص220، روایت 1.
کلمات کلیدی :

<      1   2   3      >

الکسا